logo

تعريف مديريت منابع انساني الكترونيك

امروز در جلسه اي بوديم كه از اتفاق تعدادي از علماي رشته منابع انساني نيز آنجا حضور داشتند. از اونجايي كه حرف حرف مي آورد، صحبت رفت به سمت مديريت منابع انساني الكترونيك. تعاريفي و مطالبي ارائه شد كه كاملاً روشن ساخت كه دوستان ما تعريف درستي از مديريت منابع انساني الكترونيك ندارند. بنده آنجا سعي كردم خيلي زير پوستي مواردي را بيان كنم ولي نيت كردم كه يكي دو تعريف علمي از مديريت منابع انساني الكترونيك را نيز روي وبلاگ خود قرار دهم اميد كه گذر دوستان به اين صفحات بخورد. البته با وجود استفاده روز افزون از مدیریت منابع انسانی الکترونیک، هنوز تعریف صریح و روشن و مهمتر از همه جامعی از این واژه وجود ندارد.

از دید استرومیر(2007)، مدیریت منابع انسانی الکترونیک عبارت است از برنامه ریزی، اجرا و کاربرد فناوری اطلاعات در جهت شبکه سازی و پشتیبانی حداقل دو نفر یا تعدادی از افراد بر اساس انجام فعالیت های مشترک منابع انسانی. ابعادی که در این تعریف برجسته شده اولاً فناوری است که برای اتصال افراد، بدون توجه به محل آنها بکار گرفته می شود و فناوری به عنوان یک وسیله ارتباطی اصلی مورد توجه قرار گرفته است،  ثانیاً اینکه حمایت و پشتیبانی است که فناوری از افراد و فعالیت های اجرایی آنها بعمل می آورد. تاکید بر وجود حداقل دو نفر یا بیشتر در انجام فعالیتها، بر بعد مشارکتی، تعاملی و شبکه ای بودن مدیریت منابع انسانی تاکید می‌کند.

رول، بونداروک و وندرولد(2007) و رول(2004) معتقدند که مدیریت منابع انسانی الکترونیک، شیوه بکارگیری استراتژیها، سیاست ها و اقدامات منابع انسانی در سازمان با استفاده از حمایت آگاهانه فناوری مبتنی بر وب می باشد.

بیسالاسکی(2004) در مقاله خود مدیریت منابع انسانی الکترونیک را این گونه تعریف می کند:

[box type=”note” align=”aligncenter” ]” بکارگیری فناوری های مبتنی بر وب برای سیاستها و اقدامات مدیریت منابع انسانی در حال بلوغ درون زندگی سازمانی”.[/box]

6 دیدگاه دربارهٔ «تعريف مديريت منابع انساني الكترونيك»

 1. سلام.ایا استفاده از نرم افزارهای اتوماسیون اداری را میتوان جزئی از مدیریت منابع انسانی الکترونیک دانست؟
  چون همه افراد سازمان از این طریق باهم در ارتباط هستند؟

  1. قطعا به همين صورت است و مي توان سيستمهاي اتوماسيون اداري را بخشي از يك نظام مديريت منابع انساني الكترونيك دانست ولي نكته اينجاست كه نبايستي به اشتباه يك سيستم اتوماسيون اداري را مساوي با مديريت منابع انساني الكترونيك دانست.
   به نظر اين تعريف جامعيت داشته باشد كه: ” بکارگیری فناوری های مبتنی بر وب برای سیاستها و اقدامات مدیریت منابع انسانی در حال بلوغ درون زندگی سازمانی”.
   موفق باشيد

   1. ممنون از توضيحات كامل شما.بسيار خوشحالم كه عضو سايت تخصصي شما هستم .واقعا جواب سوالاتي كه شايد مدتها ذهن بنده را مشغول كرده بود اينجا پيدا كردم.

 2. با سلام سپاس از مطالب جالبتون در خصوص ehrm می خواستم ببینم آیا case study در این خصوص دارید چه داخلی و چه خارجی که از ehrm استفاده کرده باشند و موفقیت هایی نیز در این زمینه بدست آورده باشند . همچنین آیا کلیپی در این خصوص وجود دارد . و آیا نرم افزاری به عنوان نمونه ehrm آیا معرفی گردیده ؟ بسیار سپاسگذار خواهم بود اگر پاسخ مرا به آدرس ایمیلم ارسال فرمایید . ضمناً بنده در این خصوص مقاله ای را در دست تدوین دارم اگر جنابعالی نیز کمک بفرمایید می توانیم همکاری خوبی در این ضمینه داشته باشیم . با تشکر

  1. با سلام

   ممنون از اظهار لطف شما

   در خصوص مطالعه موردي، لازم است به تعريف مديريت منابع انساني الكترونيك برگرديم. يك نظام مديريت منابع انساني الكترونيك در زبان ساده يك سيستم جامع مديريت منابع انساني كه به صورتي تحت وب و در همه جا در دسترس كاركنان و مديران است. بر اين اساس نمي توان نمونه كاملي از اين مجموعه را در داخل كشور و البته به صورت صد درصدي پيدا كنيد ولي سازمانهاي بسياري فعاليت در اين حوزه را مدتهاست شروع كرده اند و بسياري از زير سيستم هاي منابع انساني را به اين صورت طراحي و اجرا كرده و يا درحال تكميل هستند

   موفق باشيد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *