تعریف مدیریت منابع انسانی الکترونیک

امروز در جلسه ای بودیم که از اتفاق تعدادی از علمای رشته منابع انسانی نیز آنجا حضور داشتند. از اونجایی که حرف حرف می آورد، صحبت رفت به سمت مدیریت منابع انسانی الکترونیک. تعاریفی و مطالبی ارائه شد که کاملاً روشن ساخت که دوستان ما تعریف درستی از مدیریت منابع انسانی الکترونیک ندارند. بنده آنجا سعی کردم خیلی زیر پوستی مواردی را بیان کنم ولی نیت کردم که یکی دو تعریف علمی از مدیریت منابع انسانی الکترونیک را نیز روی وبلاگ خود قرار دهم امید که گذر دوستان به این صفحات بخورد. البته با وجود استفاده روز افزون از مدیریت منابع انسانی الکترونیک، هنوز تعریف صریح و روشن و مهمتر از همه جامعی از این واژه وجود ندارد.

از دید استرومیر(۲۰۰۷)، مدیریت منابع انسانی الکترونیک عبارت است از برنامه ریزی، اجرا و کاربرد فناوری اطلاعات در جهت شبکه سازی و پشتیبانی حداقل دو نفر یا تعدادی از افراد بر اساس انجام فعالیت های مشترک منابع انسانی. ابعادی که در این تعریف برجسته شده اولاً فناوری است که برای اتصال افراد، بدون توجه به محل آنها بکار گرفته می شود و فناوری به عنوان یک وسیله ارتباطی اصلی مورد توجه قرار گرفته است،  ثانیاً اینکه حمایت و پشتیبانی است که فناوری از افراد و فعالیت های اجرایی آنها بعمل می آورد. تاکید بر وجود حداقل دو نفر یا بیشتر در انجام فعالیتها، بر بعد مشارکتی، تعاملی و شبکه ای بودن مدیریت منابع انسانی تاکید می‌کند.

رول، بونداروک و وندرولد(۲۰۰۷) و رول(۲۰۰۴) معتقدند که مدیریت منابع انسانی الکترونیک، شیوه بکارگیری استراتژیها، سیاست ها و اقدامات منابع انسانی در سازمان با استفاده از حمایت آگاهانه فناوری مبتنی بر وب می باشد.

بیسالاسکی(۲۰۰۴) در مقاله خود مدیریت منابع انسانی الکترونیک را این گونه تعریف می کند:

[box type=”note” align=”aligncenter” ]” بکارگیری فناوری های مبتنی بر وب برای سیاستها و اقدامات مدیریت منابع انسانی در حال بلوغ درون زندگی سازمانی”.[/box]

6 دیدگاه دربارهٔ «تعریف مدیریت منابع انسانی الکترونیک»

 1. سمیه زینلی

  سلام.ایا استفاده از نرم افزارهای اتوماسیون اداری را میتوان جزئی از مدیریت منابع انسانی الکترونیک دانست؟
  چون همه افراد سازمان از این طریق باهم در ارتباط هستند؟

  1. قطعا به همین صورت است و می توان سیستمهای اتوماسیون اداری را بخشی از یک نظام مدیریت منابع انسانی الکترونیک دانست ولی نکته اینجاست که نبایستی به اشتباه یک سیستم اتوماسیون اداری را مساوی با مدیریت منابع انسانی الکترونیک دانست.
   به نظر این تعریف جامعیت داشته باشد که: ” بکارگیری فناوری های مبتنی بر وب برای سیاستها و اقدامات مدیریت منابع انسانی در حال بلوغ درون زندگی سازمانی”.
   موفق باشید

   1. سميه زينلي

    ممنون از توضیحات کامل شما.بسیار خوشحالم که عضو سایت تخصصی شما هستم .واقعا جواب سوالاتی که شاید مدتها ذهن بنده را مشغول کرده بود اینجا پیدا کردم.

 2. با سلام سپاس از مطالب جالبتون در خصوص ehrm می خواستم ببینم آیا case study در این خصوص دارید چه داخلی و چه خارجی که از ehrm استفاده کرده باشند و موفقیت هایی نیز در این زمینه بدست آورده باشند . همچنین آیا کلیپی در این خصوص وجود دارد . و آیا نرم افزاری به عنوان نمونه ehrm آیا معرفی گردیده ؟ بسیار سپاسگذار خواهم بود اگر پاسخ مرا به آدرس ایمیلم ارسال فرمایید . ضمناً بنده در این خصوص مقاله ای را در دست تدوین دارم اگر جنابعالی نیز کمک بفرمایید می توانیم همکاری خوبی در این ضمینه داشته باشیم . با تشکر

  1. مهدی نریمانی

   با سلام

   ممنون از اظهار لطف شما

   در خصوص مطالعه موردی، لازم است به تعریف مدیریت منابع انسانی الکترونیک برگردیم. یک نظام مدیریت منابع انسانی الکترونیک در زبان ساده یک سیستم جامع مدیریت منابع انسانی که به صورتی تحت وب و در همه جا در دسترس کارکنان و مدیران است. بر این اساس نمی توان نمونه کاملی از این مجموعه را در داخل کشور و البته به صورت صد درصدی پیدا کنید ولی سازمانهای بسیاری فعالیت در این حوزه را مدتهاست شروع کرده اند و بسیاری از زیر سیستم های منابع انسانی را به این صورت طراحی و اجرا کرده و یا درحال تکمیل هستند

   موفق باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *