برنامه توسعه فردی مبتنی بر تحلیل SOAR

در این نوشته تحلیلی بر یک ابزار مناسب برای برنامه توسعه فردی ارائه میشود که کمک زیادی به خودشناسی خواهد نمود.

 معمولاً در مصاحبه های استخدامی و حتی صحبت با دانشجویان در میابم که آنها نشسته اند تا فردی بیاید، دست آنها را بگیرد و گام به گام به جلو و مقامات عالی سازمانی و یا حتی علمی برساند. انتظاری که می توان منشاء های متفاوتی برای آن پیدا کنیم که البته در این نوشته قصد نداریم منشاء آن را بررسی کنیم.

خاطرم هست یک زمانی یکی از همکاران دانشگاهی و دوستان خوبم تعریف می کرد، زمانی که دکتری قبول شده بودیم به دنبال کار نمی رفتیم و با غرور می گفتیم ما دانشجوی بهترین دانشکده مدیریت ایران هستیم.این ما نیستیم که بایستی دنبال کار برویم و کار بایستی به دنبال ما بیاید. سال اول به همین منوال گذشت و ما همچنان در همین امید سال دوم را نیز طی کردیم. زمانی که در سال سوم با شکستن تمام غرور ها به سمت بازار کار رفتم تازه متوجه شدم که چه ظلمی در حق خویش کرده ایم و متاسفانه بسیار دیر شده بود.

همین اتفاق در مقاطع مختلف و به کرات برای بسیاری از آدمها در حال رخ دادن است. فرصتها را از دست می دهیم به این امید که فرصتها بایستی به سراغ ما بیایند ولی اصل و واقعیت چیز دیگری است. در این مسیر توسعه فردی و داشتن برنامه ای برای آن از مهمات است.

در ایجاد و اجرای یک طرح توسعه فردی می توان از دستورالعمل ذیل استفاده کرده که البته شناخته شده نیز هست. 

تمرین SOAR فردی

 اساسا یک طرح توسعه فردی چیزی نیست جز تعیین اهدافی کوتاه مدت و بلند مدت برای مسیر شغلی خود و نهایتا تدوین برنامه هایی برای رسیدن به این اهداف.

نکته اینجاست که بسیاری از ما حتی نمی دانیم کجا می خواهیم باشیم. اغلب زمانی که در مواجهه افراد چه در جلسات مصاحبه استخدامی, چه در جلسات مشاوره و حتی سر کلاس دانشگاهی زمانی که از مسیر آینده افراد و چشم انداز آنها سوال می کنم، اغلب مسیر روشنی را برای خود تعریف نکرده اند و خیلی مبهم و کلی از آینده ی خود صحبت می کنند. قصد ندارم تمام تقصیر را بگردن خودشان بیندازم-قطعا عوامل محیطی ملی و بین المللی به شدت تاثیر گذار بوده- ولی خب درصد زیادی از این فقدان را خود افراد می توانستند جبران کنند. به این منظور می توان از جدول SOAR استفاده کرد. این جدول به شما کمک می کند بدانید کجا هستید. چراکه قبل از آغاز هر مسیری بایستی بدانید که کجا هستید:

 • Strengths: 

  • چه مهارتهایی دیگران در شما تشخیص داده اند؟ از فیدبک های دیگران می توانید استفاده فراوانی در این خصوص ببرید.

  • چه کاری را بهتر از دیگران انجام می دهید؟

  • چقدر از خودتان راضی هستید؟ مهمترین دلایل رضایت شما از خودتان چیست؟ اگر قرار باشد نقاط قوت خودتان را بیان کنید رو چه مواردی تاکید می کنید و با چه اولویتی؟

  • شما چه تجاربی داشته اید که دیگران شانس و فرصت آنرا نداشته اند؟ در بدترین حالت و بدترین تجربه، و با نگاه خوش بینانه ای حتی فرزندی که بدون پدر رشد کرده و یاد گرفته که مستقل و بدون تکیه بر دیگران عمل کند می توان این مشخصه را نیز حتی به عنوان نقطه قوت بیان کند.

 • Opportunities: فرصتهایی که در آینده ممکن و محتمل است داشته باشید:

  • در وهله اول، چه فرصهایی در موقعیت شغلی فعلی شما وجود دارد که می تواند شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کند؟

  • چه دوره ها و گواهینامه هایی را برای رسیدن به اهدافتان لازم دارید می توانید در شرایط فعلی کسب کنید؟ آن چیزی که در شرایط فعلی مقدور است.

 • Aspirations: آنچه خواسته ذاتی شماست.

  • به آموزش علاقه دارید، به مدیریت علاقه دارید، دوست دارید مهارت رهبری خود را توسعه دهید یا مهارت های تخصصی یا فنی را، دوست دارید کارمند باشید، دوست دارید مشاور سازمانی باشید، به کدام نقطه از سلسله مراتب سازمانی بیشتر فکر می کنید؟ خواسته شما چیست؟ خواسته واقع گرانه شما، جدای هر گونه فشار یا مدگرایی اجتماعی

  • آیا علاقه دارید یک درجه، اعتبار مدرک دانشگاهی خود را ارتقا دهید؟

 • Results: 

  • به چه نقطه ای که برسید احساس رضایت می کنید؟ 

  • چگونه حس رضایت خود را ارزیابی می کنید؟

  • موفقیت را قالب چه کلید واژه هایی تعریف می کنید؟ الگویی برای خود دارید یا مدل خاص خود را؟

 

SOAR

بر اساس جدول فوق، خیلی موارد جدید برای شما مشخص و روشن خواهد شد که شاید در گذشته حتی به آنها فکر هم نکرده بودید. با جمع بندی جدول فوق، مهمترین گام از برنامه توسعه فردی که همان هدف گذاری است با دقت بالاتری صورت خواهد پذیرفت و علاوه بر دقت، واقع بینی بیشتر بر برنامه توسعه فردی حاکم خواهد شد.

پ.ن: دو گام فوق(تحلیل SOAR و هدفگذاری) آغاز یک مسیر طولانی و پر پیج و خم است . نبایستی در این مرحله متوقف شد. یکی از مهمترین آسیبهای برنامه های توسعه فردی، عدم تعریف برنامه های عملیاتی و اقدامات عملی برای اهداف تعیین شده است.

موفق باشید.

اگر مفید بود با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

1 دیدگاه دربارهٔ «برنامه توسعه فردی مبتنی بر تحلیل SOAR»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *