چهار ستون اصلی یک کانون ارزیابی (AC)

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

 1. وفا گفت:

  چه موضوع خوبی را انتخاب کردید. جالب ترین نمونه ای که اخیراً دیدم این بود که شرکتی به یک سازمان نسبتاً بزرگ پیشنهادی برای یک کار حدود ۲۰ میلیون تومانی داده بود و به عنوان هدیه هم گفته بود که یک کانون ارزیابی برای دو شغل را هم مجانی در کنار این کار به شما خواهم داد.یاد فروش محصولات در فروشگاههای زنجیره ای افتادم و افسوس خوردم..سربلند باشید

  • مهدی نریمانی گفت:

   مرسی، نظر لطف شماست. ولی خب همانطوری که می دونید اغلب نوشته های این وبلاگ از دردهای این چنینی ناشی میشود. موارد مشابه زیاد هست. ظلم بزرگی برخی مشاوران(بخوانید مشاور نماها) در حق سازمانها می کنند. در مثال شما،‌برای کمتر از ۲۰ میلیون. که اگر بیمه و مالیات و … کم شود ، مبلغ زیادی نیست. مبلغی نیست که به خاطر آن یک مفهوم به این با ارزشی و سودمندی به … کشیده شود.

   امیدوارم روزی را ببینیم که شاهد این موارد نباشیم.

   پایدار باشید.

 2. رضا گفت:

  سلام آقای نریمانی عزیز و نوشته های مثل همیشه خوب شما

  منتها یکی دو نکته هست که با توجه به همکاری با چند سازمان در این خصوص لازم به ذکر دیدم

  الف: در خصوص تعداد بازی ها و تمرین ها (ارزیابی ها) فرموده اید که « بایستی حداقل به تعداد ابعاد شایستگی باشد» که درست نیست. شاید هم در نگارش اشتباهی شده است. گاهی برخی ارزیابی ها چند بعد را پوشش می دهند و به همین دلیل بهتر است گفته شود که هر «شایستگی حداقل توسط سه نوع ارزیابی» بررسی گردد.

  ب: در خصوص هزینه به ازای فرد عنوان فرموده اید « هزینه قطعا بسیار زیاد خواهد بود» که سوال مطرح می شود که چرا؟ چقدر زیاد؟ با توجه به کانون ارزیابی های استخدامی و توسعه ای اتفاقا هزینه ها بسیار پایین تر از مثلا یک تست دیسک فلان نماینده فلان شرکت خارجی است. اصولا در این زمینه بحث کانون های ارزیابی ما با توجه به پیوندی که به بحث ارتقا خورده اند به خطا رفته اند و فکر کرده اند هزینه بیشتر یعنی خروجی و تاثیر بیشتر.

  یکی از جاهایی که گاهی کانون ارزیابی رایگان برحسب پیشنهاد اجرا می کند خود ما هستیم و از این مدل سخت حمایت می کنم و به گفته بسیاری کارفرمایان یک تجربه بسیار خوب و سازنده را وارد سازمان های هدف می کنیم.  جالب است ماشاءالله برای بعضی ها ۲۰ میلیون تومان برای یک پروژه چیز زیادی نیست، خدا بیشتر بدهد. یا پروژه کم گیرشان می آید و سعی می‌کنند در همان چندکاری که می کنند درآمد خود را تامین کنند یا خیلی مخارجشان زیاد است.

  توصیه می کنم کمی قضاوت  سریع در خصوص به … کشیدن مفاهیم را به تاخیر بیاندازیم و پیش از آن  در خصوص صحت و سقم قضایا اطلاعات تکمیلی بدست آوریم.

  به هر حال همیشه از مطالب شما لذت می برم، موفق باشید

   

  • مهدی نریمانی گفت:

   سلام و عرض ادب

   در خصوص نکته اول کاملا حق با شماست و همانطور که شما نیز بیان فرموده اید، به ازای هر شایستگی حداقل سه ابزار بایستی موجود باشد که خب ممکن است برخی ابزارهای یکی دو شایستگی را همزمان مورد سنجش قرار دهد.

   در مورد هزینه های کانون، من مطالعه ای تطبیقی صورت داده ام، و به این نتیجه رسیدم که اساساً در شرکت های مشاوره ای، خدمات مرتبط با کانون جزو خدمات گران قیمت تقسیم بندی می شود. البته این صحبت شبیه این است که بفرماییم ماشین ها گران قیمت هستند یا ارزان قیمت. هر کسی بنا به نیاز، سطح بلوغ و کاربردی که می خواهد ببرد نوع ماشینی که انتخاب می کند متفاوت است و این مورد کانون هم همینگونه است. به عنوان مثال فقط در خصوص ارزیاب، می توان از یک ارزیاب حرفه ای با ۲۰ سال سابقه کار اجرایی و همچنین تاییدیه های علمی استفاده کرد یا از یک ارزیابی که تنها مدرک دانشگاهی دارد و هیچ تجربه ندارد. قاعدتا قیمت این دو یکی نخواهد بود. در مورد ابزارها هم به همینگونه…

   بنده در مورد شما قضاوتی نکرده ام دوست عزیز و اساسا اخلاق حرفه ای هم به بنده اجازه نمی دهد خدمت یا محصولی را که ندیده ام، قضاوت یا ارزیابی کنم.

   درود بی کران بر شما

   پایدار و سربلند باشید

    

 3. محمدعلی گفت:

  سلام 

  مطالب بسیار مفید بود 

   با تشکر فراوان 

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *