رصدخانه منابع انسانی

امروزه اصطلاحی نسبتاً‌ مطرح شده تحت عنوان رصدخانه منابع انسانی که همکاران عزیز و مدیرانی که با آنها در تماس هستیم گاهاً در خصوص آن سوال می کنند. در لغتنامه دهخدا رصد به اصطلاح نجوم ، چوتره ای است که بر قله کوهی سازند و هفتصد گز اقلاً بلندی آن باشد و منجمان بر آن نشسته احوال کواکب معلوم کنند، و هودل نیز گویند. و رصد خانه جایی که در آن رصد بندند.

معادل این عبارت را بایستی در حوزه منابع انسانی داشته باشیم. جایی که در سطوح عالی سازمان قرار دارد، بر اساس تعریف فوق بایستی حداقل فاصله ای نیز از مدیریت ارشد برای آن تعریف کرد، متخصصان و مشاوران منابع انسانی را بر آن نشانید و به منظور برنامه ریزی بهتر احوال منابع انسانی شرکت را از آنها جویا شد.

دپارتمان های منابع انسانی فعال در حوزه منابع انسانی بهداشت و درمان از پیشگامان این حوزه بوده اند. نمونه های جدیدتر آنرا نیز می توان در اتحادیه اروپا یافت  که تحت عنوان رصدخانه منابع انسانی اروپا در بخش انرژی هسته ای یافت. 

نکته جالب در خصوص رصدخانه های منابع انسانی، اغلب در صنایع با تکنولوژی بالا مورد استقبال قرار می گیرند.

به عقیده‌ی من اصل و اساس کار رصدخانه ایجاد یکپارچگی درونی برای برنامه ریزی منابع انسانی است. جایی که دقیقا نقطه ضعف دپارتمانهای منابع انسانی صنایع مختلف در کشور است. شنیده می شود چند ده طرح مدیریت دانش یا چند ده طرح مدیریت استعداد در یک صنعت خاص طراحی و اجرا می شود بدون اینکه حتی خبری از یکدیگر داشته باشند. از سوی دیگر آمار و اطلاعات درستی نیز از منابع انسانی سازمانها وجود ندارد که رصد خانه می تواند این ضعف را نیز پوشش دهد. در ذیل بخشی از وظایف تعریف شده برای رصدخانه را اشاره می کنم:

  • توسعه یک پایگاه داده ملی قابل اعتماد و بروز از مسائل و پویایی های اساسی نیروی کار
  • توسعه یک زیرساخت ملی برای همراهی اثربخش و منسجم میان ذینفعان و خط مشی گذاران به منظور حل چالشهای منابع انسانی صنعت
  • توسعه زیرساختی برای بهره گیری از شواهد مستند و بهترین تجارب منطقه ای و جهانی
  • توسعه نظام نظارت و ارزیابی پیشرفتهای منابع انسانی بر اساس شاخص‌های مستخرج از مطالعات و بهینه‌کاوی ها
  • تقویت ظرفیت ملی به منظور تولید نیروی کار با کیفیت و ماهر برای صنعت 

در خصوص رصدخانه منابع انسانی در مبانی نظری مطالب زیادی موجود نیست و بیشتر از آنکه یک مفهوم تئوریک باشد، یک مفهوم عملیاتی است که به عنوان آچار فرانسه و ابزار تحلیل مدیران منابع انسانی و مدیران ارشد عمل می کند.

موفق باشید.

اگر مفید بود با دوستان خود به اشتراگ بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *