مدیریت منابع انسانی

images

بارها شده به دلیل کنجکاوی و علاقه‌ی شخصی از مدیران ارشد سازمانها در خصوص نقش مدیریت منابع انسانی در سازمان آنها سوال کرده‌ام. جالب است اغلب در جواب از اهمیت نیروی انسانی صحبت می کنند و خیلی با دقت واژه های بروز را نیز در این خصوص استفاده می کنند و منابع انسانی را در اکثر جملات خود سرمایه های انسانی خطاب می کنند ولی آنچه در عمل در حال رخ دادن است منابع انسانی قسمتی است تحت فرماندهی مدیریت اداری و پشتیبانی.

البته همین روند را حدود دو الی سه دهه پیش در کشور های توسعه بافته نیز محققان مشاهده کرده اند کم کم منابع انسانی و مدیریت آنها به عنوان یه شریک استراتژیک برای سازمان شناخته شده است. اتفاقی که امروزه نیز در سازمانهای ایرانی در حال وقوع است و به احتمال زیاد تا حدود ۵ سال دیگر بتوان نمودهای عینی آنرا به صورت کامل مشاهده نمود.

در ادبیات نظری مدیریت منابع انسانی را به عنوان فرایندها و اقدامات استراتژیک و عملیاتی  تعریف کرده اند که رفتار، طرز فکر و عملکرد کارکنان را تحت تاثیر قرار می دهد. شاید به زبان ساده بتوان مدیریت منابع انسانی را مدیریت کارکنان استراتژیک تعریف کرد.

این فرآیند از تجزیه و تحلیل شغل شروع می شود و بر اساس برنامه ریزی استراتژیک نیروی انسانی نسبت به جذب،‌بکارگیری، جبران خدمات، آموزش و توسعه آنها اقدام می شود. این فرایند تا لحظه خروج از خدمت و حتی پس از آن نیز تا لحظه مرگ افراد نیز ادامه خواهد یافت.

بنابراین کل زندگی سازمانی فرد از لحظه ورود به سازمان تا لحظه خروج از آن به صورت خیلی زیادی با فعالیت های مدیریت منابع انسانی درگیر است.

در خصوص رابطه کارمند و کارفرما در این فرایند رویکردهای مختلفی است که به نظر می رسد رویکرد ارزش خلق ارزشهای تسهیم شده(Creating Shared Values)‌ مناسب ترین آنها باشد. به نحوی که هر دو طرف رابطه با یکدیگر به خلق ارزش اقدام کنند و هر کدام سهم خود را از این ارزش بردارند.

در این صفحه قصد دارم تلفیقی از رویکردهای تئوریک و عملی مدیریت منابع انسانی را تفکیک ارائه کنم و بتوانیم از این طریق قدم هرچند کوتاه در ترویج این رشته در سازمانهای ایرانی برداریم. آنچه هدف کلان بنده است رسیدن به جایی است که مدیران ارشد سازمان ها مدیریت منابع انسانی را به عنوان  یک شریک استراتژیک برای سازمان در نظر بگیرند.

[box type=”info” align=”aligncenter” width=”25*5″ ]نظرات ارزشمند شما در رسیدن به این هدف قطعاً‌ کمک کننده خواهد بود.[/box]

سربلند و پیروز باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *