شیوه‌ی بیان نقاط ضعف در مصاحبه

امروزه با توجه به آمار گردش شغلی بالا و تمایل به خروج خدمت بالایی که افراد دارند، مصاحبه‌ی شغلی به یک امر رایج برای افراد تبدیل شده است. در گذشته با توجه به قرار دادهای بلندی که وجود داشت و همچنین تمایل افراد به بودن در یک سازمان در تمام طول عمر کاری، فرد نهایتاً یکی دو سازمان را تجربه می کرد که خب قطعا تعداد مصاحبه های تخصصی زیادی را نیز شامل نمی شد. ولی امروز به توجه تغییر سبک قراردادهای استخدامی و همچنین تمایلات کاری افراد، متوسط حضور افراد در هر سازمان بسیار کمتر از گذشته است-با مرور مختصری بر رزومه های کاری افراد در می یابیم این آمار چیزی بین ۲ الی ۵سال است و اغلب افراد در این بازه قرار می گیرند-. البته یک نکته دیگر را نیز به موارد فوق بایستی افزود و آن افزوده شدن مصاحبه های شغلی در میانه مسیر شغلی فرد، حتی در یک سازمان است. بدین معنی که فرد در گذشته یک مصاحبه شغلی را می گذارند و وارد سازمان می شد ولی پس از آن برای ارتقا و تغییر شغل کمتر درگیر مصاحبه های شغلی می شد. در صورتی که امروزه حتی ارتقا و انتصابات جدید نیز مستلزم گذراندن مصاحبه های تخصصی و عمیق است.

با توجه به این مقدمه در می یابیم که طی کردن موفقیت آمیز مصاحب های شغلی، خود به بخش مهمی از زندگی افراد تبدیل شده است. در پست قبلی در خصوص داشتن یک مصاحبه شغلی موثر مطالبی را بیان داشتم. در ادامه نوشته قبلی لازم است ذکر کنیم که هر فردی نقاط قوت و ضعفی دارد که در طول مصاحبه بایستی در کمال صداقت نقاط قوت خود را به خوبی نمایش داده و از طریق آن نقاط ضعف خود را پوشش دهد. در این مسیر توجه به نکاتی ضروری خواهد بود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

اغلب می دانیم که یکی از سوالات سختی که در مصاحبه پرسیده خواهد شد این است که خب مهمترین نقطه ضعف شما چیست؟ گاهی به آن فکر کرده، جملاتی را آماده می کنیم که در جواب بیان کنیم ولی اغلب در مصاحبه ها دیده ایم که مشخص است فرد جملاتی را آماده کرده و یا حتی حفظ کرده که در جواب این سوال بیان کند ولی تحت فشار و استرس ناشی از مصاحبه-کا کاملاً طبیعی است- مطلب خود را به خوبی بیان نمی کند. خب چاره چیست؟ چه باید کرد؟

به نظر بهترین اقدام این است که قبل از هر چیزی نقاط ضعف خود را شناسایی کنیم. یعنی دقیقا بدانیم نقاط ضعف ما چیست؟ گاهی در طول کار و بر اساس تجربه و گاهی بر اساس بازخورهای دیگران می توانیم نقاط ضعف خود را شناسایی کنیم. ولی نباید فراموش کنیم که گاهی لازم است بدین منظور به تست های روانشناسی مراجعه کنیم. به عنوان مثال می توان به مدل دیسک اشاره کرد و یا بسیاری مدلهای دیگر.

برخی نقاط ضعف مربوط به شغلی که قرار است متصدی آن بشوید نیست، ولی برخی ضعف ها مستقیما مرتبط با شغلی است که برای انجام آن مصاحبه می شود، مانند یک مسئول دفتر که دارای روابط عمومی ضعیفی است. بنابراین، زمانی که در خصوص نقاط ضعف شما سوال می شود، فقط آنهایی را بیان کنید که دقیقا مرتبط با پست مدنظر است.

نکته‌ی دیگر که لازم است به آن پرداخته شود صداقت است. اینکه  عدم صداقت در بیان نقاط ضعف، علاوه بر این که به سازمان ضربه خواهد زد، به خود فرد نیز در تعیین و توسعه مسیر شغلی نیز صدمه خواهد زد. از این رو، بعد از شناخت نقاط ضعف، دومین نکته اساسی داشتن صداقت است. 

صحبت کردن در خصوص نقاط قوتی که می تواند نقطه ضعف شما را پوشش دهد کمک بسیاری برای موفقیت در مصاحبه خواهد داشت. به عنوان مثال، فردی که زبان انگلیسی ضعیفی دارد می تواند با تکیه بر هوش بالای خود و همچنین پشتکار و یا هر نقطه قوت دیگری تاکید نماید که در صورت تصاحب این سمت، سعی در جبران و رفع این نقطه ضعف خواهد کرد.

در پایان لازم است بدانیم که آماده بودن برای هر مصاحبه ای لازم و ضروری است ولی سعی نکنید جملات و متن هایی را از قبل در جواب سوالات احتمالی آماده کنید. اماده کردن متن های از پیش تعیین شده خلاقیت را از شما در فرآیند مصاحبه خواهد گرفت. روند مصاحبه همیشه بر اساس پیش بینی شما پیش نخواهد رفت.

موفق و سربلند باشید.

اگر مفید بود با دوستان خود به اشتراگ بگذارید.

20 دیدگاه دربارهٔ «شیوه‌ی بیان نقاط ضعف در مصاحبه»

 1. سلام
  نکات خیلی ظریفی در نوشته شما بود که خیلی استفاده کردم. گاهی دوستان تلاش میکنند که مصاحبه کننده را دور بزنند یا به قول امروزیها، بپیچانند. به نظرم این کار خیلی سخیف است و اعتبار مصاحبه شونده را به کلی از بین میبرد. بر عکس، اگر آنطور که شما نوشته اید، نقاط ضعفمان را بیان کنیم، و نشان دهیم که متوجه آن هستیم و برای رفع آن برنامه داریم، خیلی اثر خوبی در مصاحبه کننده و فرایند مصاحبه خواهد داشت.

  گاهی هم برخی دوستان سوالات مصاحبه کننده را مورد تردید قرار میدهند که مثلاً این سوال به چه دردی میخورد؟ این پرسش نشان میدهد که ما آنچه خارج از چارچوب ذهنمان باشد را درک نمیکنیم و آماده پذیرش موضوعات جدید نیستیم یا اقلاً شیوه مواجهه با نظرات غیر را فرانگرفته ایم.

  مصاحبه استخدامی خیلی مهم است و ممنون که به آن پرداختید
  سربلند باشید

  1. سلام،
   آنچه در مصاحبه رخ می دهد بر خلاف تصور عموم، دو وجه دارد یکی سازمان انتخاب کننده و یکی فرد مورد مصاحبه. معمولا هم افراد مصاحبه را به گونه ای در نظر می گیرند که گویی قرار است حتما از آن پیروز بیرون بیایند در صورتی که چنین نیست. بر همین اساس تمام تلاش خود را به هر طریقی که هست بکار می گیرد تا خود را آن چیزی نشان دهد که مصاحبه کننده انتظار دارد و حتی به قول شما سوالاتی که برای آنها آماده نیست را مورد تردید قرار می دهد واین اتفاق همانگونه که اشاره کردم به هر دو طرف ضربه خواهد خورد.
   سپاس از توجه شما
   شاد باشید.

 2. سلام، ممنونم خیلی استفاده کردم. همانطور که اشاره کردید با اعتماد به نفس کافی می توان نقاط ضعف را نیز مثبت جلوه داد.
  با تشکر

 3. باسلام و درود برشما

  مطالب بسیار مفید و جامع و کاملی در سایت شما می باشد

  موفق و موید باشید

 4. بازتاب: آهو

 5. بازتاب: تولد

 6. با سلام در مصاحبه هایی که من شرکت می کنم یک سوال تکراری مرتب پرسیده می شود شما در یک سال آینده خود را در چه جایگاهی می بینید ؟ در پنج سال آینده در چه جایگاهی می بینید ؟ جواب این سوال نباید شخصی باشد نباید آرزوهای شما باشد بالعکس در راستای هدف آن سازمان باشد اگر جواب در ارتقای شغلی در سازمان باشد پس من از شغلی که درخواست داده ام رضایت ندارم . پاسخ صحیح این سوال چی می تونه باشه ؟ 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *